1. Úvod
  2.  » 
  3. Nezaradené
  4.  » Izolačné trojsklá – rozdiely
Izolačné trojsklá – rozdiely
13. marca 2023
Firma oknotyp vyrába štandardne všetky okná a dvere z hranolov o min. hrúbke 92mm a izolačným trojsklom v skladbe 4-18-4-20-4 (50mm). V krátkosti Vám vysvetlíme prečo a aký rozdiel v…

Firma oknotyp vyrába štandardne všetky okná a dvere z hranolov o min. hrúbke 92mm a izolačným trojsklom v skladbe 4-18-4-20-4 (50mm).

V krátkosti Vám vysvetlíme prečo a aký rozdiel v tepelných stratách majú okná s rozdielnou hrúbkou zasklenia izolačných trojskiel.

V minulosti používané 3-sklá do plastových a hliníkových okien mali celkovú hrúbku najčastejšie 32 až 36 mm. Bolo to ovplyvnené hrúbkou okenného krídla, do ktorého sa hrubšie sklo nedalo vložiť. Takéto izolačné 3-sklo malo prestup tepla Ug=0,8 W/(m2.K) čo je v prepočte tepelný odpor R=1,25(m2.K)/W. Pre zorientovanie, takýto tepelný odpor má štandardný zatepľovací polystyrén hrubý ani nie 5 cm.

Vďaka neustálemu tlaku na zlepšovanie izolačných vlastností okien sa vyvíjajú okenné profily, do ktorých sa dnes dajú použiť hrubšie 3-sklá. Začali sa používať 3-sklá s hrúbkou 40, alebo 44 mm s prestupom tepla Ug=0,7 či Ug=0,6 s vlastnosťami porovnateľnými s cca 6 cm hrubým polystyrénom.

Aktuálne najlepšie izolačné vlastnosti majú 3-sklá s min.  hrúbkou 50 mm (s medzisklenným priestorom 18 mm… 4/18/4/20/4 teda 4 mm sklo + 18 mm medzisklenný priestor + 4 mm sklo + 20 mm medzisklenný priestor + 4 mm sklo).

Takéto sklo má prestup tepla Ug=0,5 W/(m2.K), čo je v prepočte tepelný odpor R=2(m2.K)/W (opäť pre názornosť takéto sklo prirovnáme k zatepľovaciemu polystyrému s hrúbkou necelých 8 cm).

Téma skiel je však oveľa komplexnejšia a netýka sa iba izolačných vlastností, ale aj bezpečnosti, zvukovej nepriezvučnosti, pevnosti… (sledujeme napr. hodnoty „g“ – solárny faktor, „LT“ – priepustnosť svetla, „Rw“ – zvukovú nepriezvučnosť a mnohé iné parametre).

Vráťme sa na úvod, kde sme uviedli, že za „zvolenú sumu“ dostanete okno s najlepšou izolačnou schopnosťou. Pokiaľ je možné, vyberte si na svoj dom, či byt okno s izolačným 3-sklom, s prestupom tepla Ug=0,5 a nie o 20% horšie sklo s Ug=0,6… pričom v cene skla je rozdiel takmer zanedbateľný. Rozdiel v prestupe tepla 20% medzi sklom Ug=0,6 a Ug=0,5 je však obrovský a na platbách za energie rozhodne citeľný.

Podobné články

Interiérové dvere so skrytou zárubňou

Interiérové dvere so skrytou zárubňou

Systém bezrámových zárubní Systém skrytých zárubní, ktorý vytvára plynulé čisté línie a eliminuje potrebu lemov okolo rámu dverí. Poskytnutie modernej a definujúcej funkcie vášmu projektu, ktorý zakrýva rám dverí a vytvára štvorcové interiéry, pretože jedinečný systém...

Realizácia samonosných drevených schodov

Realizácia samonosných drevených schodov

Ďalšia realizácia samonosných drevených schodov, tentokrát až v Belgicku, v krásnom meste Knocke. Samonosné schody na dvoj podlaží v prerobenom obytnom dome. Aj napriek extrémnym nerovnostiam stien, sa nám podarilo realizovať tento projekt s maximálnou spokojnosťou...

KOMENTARE